Nachádzaš sa tu: Hlavná stránkaChudnutieBielkovinová diéta4 Fázy bielkovinovej diéty

4 Fázy bielkovinovej diéty

BIELKOVINOVÁ KETOGÉNNA DIÉTA = CHUDNUTIE VĎAKA KETÓZE

V tradičnom, klasickom protokole pozostáva zo 4 za sebou idúcich fáz.

NÁSLEDNE INFORMACIE SÚ LEN INFORMATÍVNE, SPÔSOB , DĹŽKU A PRIEBEH VÁŠHO CHUDNUTIA URČÍ VÁŠ ODBORNÝ PORADCA NA ZÁKLADE VÝSLEDKOV DIAGNOSTIKY ( HMOTNOSŤ, MNOŽSTVO SVALSTVA, TUKU atd..) NA PRÍSTROJI INBODY A TAKTIEŽ ZÍSKANÝCH INFORMÁCIÍ O VAŠOM ZDRAVOTNOM STAVE.

1. FÁZA

(štartovacia, aktívna, najprísnejšia, prísne bielkovinová)

Priemerná rýchlosť chudnutia: 5–10 kg tuku/mesiac (bez straty svalového tkaniva)

Ide o úplnú náhradu „pravých“ jedál instantnými bielkovinovými jedlami (je potrebné dodržiavať pomer medzi sladkými a slanými príchuťami 50:50), ku ktorým sa povinne konzumujú povolené druhy zeleniny (niektoré v neobmedzenom množstve). Všetky „sladké“ potraviny (s výnimkou „sladkých“ instantných proteínových jedál) sú striktne zakázané (počítajúc s ovocím a zeleninou, ktorá obsahuje sacharidy, a je teda sladká).

K navodeniu ketózy* je potrebné organizmu dodať instantné bielkoviny v dostatočnom množstve (1,2 g na kg ideálnej hmotnosti u žien respektíve 1,5 g u mužov). Prvá fáza obvykle trvá min. 10 dní a zaistí vám rýchly úbytok nadbytočných kilogramov. Redukcia hmotnosti ide predovšetkým na úkor tukového tkaniva (dôkazom toho je premeranie na prístroji InBody). Priemerná spotreba instantných vrecúšok je 4–6 ks za deň (podľa počiatočnej hmotnosti klienta).

*Ketóza = nahromadenie ketolátok v krvi pri spaľovaní tuku. Nejde o patologický, ale o prirodzený stav, ktorý sprevádza napr. hladovanie. Nemá nič spoločné s nebezpečnou ketoacidózou!

* Striktná bielkovinová diéta

 • Táto fáza je vo vzťahu k chudnutiu najúčinnejšia.
 • Pri presnom dodržiavaní pokynov môžete počítať s redukciou hmotnosti 5–10 kg za mesiac. Deje sa to na úkor tukového nie svalového tkaniva či odvodnenia organizmu, ktoré sú typické pre prípravky s diuretickým respektíve laxatívnym účinkom alebo pre nízkokalorické diéty.
 • Pokiaľ vaša telesná hmotnosť úspešne odoláva obvyklým typom diét alebo si prajete rýchlo vylepšiť vašu postavu, potom je fáza 1 pre vás ako stvorená

Najčastejšie chyby v 1. fáze:

 • nedodržiavanie pomeru medzi sladkými a slanými príchuťami
 • nedostatočný prísun instantných bielkovín kvôli pocitu nasýtenia (v štýle „pán doktor, stačili mi iba 3 vrecúška za deň a nebol som hladný“)
 • nedodržiavanie pitného režimu (v prvej fáze je potrebné vypiť aspoň 2 litre tekutín za deň)
 • prisladzovanie nápojov cukrom (v prípade nutnosti je potrebné používať aspartam či iné umelé sladidlo)
 • nedôslednosť v doplňovaní minerálov (draslík, sodík, horčík, vápnik) + omega kyselín, a tým vznikajúce telesné problémy (bolesti hlavy a závraty, mierne kŕče v lýtkach); pravidelná konzumácia zeleniny a stopové prvky v nej obsiahnuté zabezpečia, že sa tieto príznaky neobjavia.
 • konzumácia alkoholu

 

PRÍKLAD TYPICKÉHO DŇA 1. FÁZY BIELKOVINOVEJ DIÉTY

predovšetkým jednoduchosť

zásadne dodržujte rovnomerný pomer medzi slanými a sladkými príchuťami!

Raňajky

nápoj (voda, bylinkový alebo slabší čierny čaj, slabšia káva alebo kávová náhrada), pokiaľ možno nesladený*

1 SLADKÝ instantný prípravok Dr.SLIM + suplementácia minerálov a omega kyselín vo forme výživových doplnkov

Obed

1 SLANÝ instantný prípravok Dr.SLIM

+ povolené druhy zeleniny (na výber zo zoznamu, ktorý je uvedený na ďalšej strane)

Olovrant

veľký pohár minerálnej vody alebo slabšieho čaju

1 SLADKÝ instantný prípravok Dr.SLIM

Večera

1 SLANÝ instantný prípravok Dr.SLIM

+ povolené druhy zeleniny (na výber zo zoznamu, ktorý je uvedený na ďalšej strane)

* prisladenie nápojov aspartamom či inými náhradnými sladidlami je možné 

+ suplementácia minerálov a omega kyselín vo forme výživových doplnkov

je NUTNÉ konzumovať nutričným špecialistom vypočitaný presný počet jedál denne! Ak  nutričný špecialista doporučil pridať si ešte mäso resp.rybu, najlepšie je to k obedu, resp. k 1. večeri. Absolútne dôležité však je, aby klient najprv skonzumoval jedlo a až potom mäso (aby sa nestalo, že sa nasýti a potom už nebude mať chuť na proteinove jedlo, ktoré je v diéte nenahraditeľné ). 

Nezabúdajte na užívanie minerálov a vhodných výživových doplnkov, ktoré vám pri diéte odporučil váš nutričný špecialista.

POVOLENÉ DRUHY ZELENINY

V priebehu bielkovinovej diéty môžete (a dokonca musíte!) k instantným bielkovinovým prípravkom Dr.SLIM jesť iba povolené druhy zeleniny:

Brokolica / Zeler / Čakanka / Fazuľové struky / Fenikel / Čerstvé huby / Špargľa / Kel / Karfiol / Baklažán / Uhorka / Patizón / Pór / Reďkovky / Žerucha / Šalát (všetky druhy) / Sója (klíčky) / Špenát / Rukola / Tekvica / Kapusta.

Iné druhy zeleniny nie sú povolené (v priebehu 1.fázy bielkovinovej diéty sú tak Z a k á z a n é také druhy zeleniny, akými sú napríklad: artičoky, mrkva, kukurica,  cibuľa , cesnak atď).

Povolené druhy zeleniny môžu byť konzumované:

 • surové (napr. osolená uhorka či osolené reďkovky)
 • varené (vo vode, v pare) alebo dusené (vo vode bez pridania tuku) ako šalát.

POZOR! opatrne s konzumáciou zeleniny ako sú HUBY, BAKLAŽÁN, PATIZÓN, TEKVICA - obmedzte množstvo na minimum. Neobmädzené množstva konzumujte len zo zelenin ako sú listové šaláty, uhorky , reďkev, brokolica a pod.

Zeleninu môžete dochutiť: soľou*, čiernym korením a ďalšími druhmi korenia, citrónovou šťavou, všetkými druhmi aromatických bylín + 1x za deň 1 kávovú lyžičku octu, 1 kávovú lyžičku Dijonskej horčice, 1 polievkovú lyžicu olivového či repkového oleja získaného z prvého lisovania za studena, 2 štipky cesnaku v prášku (nie cibuľu).

*v priebehu 1. a 2. fázy bielkovinovej diéty    MediSLIM, je nevyhnutný dostatočný prísun soli. Vaše pokrmy preto dostatočne soľte ! Nemajte pri tom obavy o svoje zdravie, pretože organizmus v ketóze stráca minerály (draslík, sodík, atď. ) v ďaleko väčšej miere ako za normálneho stavu. Ich dostatočný externý prísun predchádza niektorým nepríjemným telesným pocitom (bolesti hlavy, a pod. )

MUSÍTE PIŤ

Myslíte na to, že v priebehu dňa je potrebné pravidelne piť! Najlepšie sú minerálne vody (pokiaľ možno neperlivé) s vysokým obsahom minerálnych látok. V priebehu 1.fázy je nutné vypiť aspoň 2 litre tekutín!

Odporúčané nápoje: minerálna voda (neperlivá), slabší čaj alebo káva, bylinkové čaje (nesladené, v prípade nevyhnutnosti mierne dosladené náhradnými sladidlami).

MUSÍTE SA VYVAROVAŤ

Všetkých ostatných potravín, aj keby ste si o nich mysleli, že sú tzv. „diétne“ či „zdravé“!

Príklady zakázaných potravín rušiacich efekt bielkovinovej diéty: chlieb a ostatné pečivo, sucháre, cereálie, ovocie, ovocné džúsy – všetky typy, všetky typy obilnín, syrov a jogurtov, alkohol (vrátane piva a vína) a pod.

Príjem potravín s obsahom sacharidov či konzumácia klasického cukru sú striktne zakázané, na sladenie môžete použiť v prípade nutnosti aspartam či iné náhradné sladidlo. Vo výbere potravín tak nebudete mať nikdy problém. Práve táto zrozumiteľnosť robí z bielkovinovej diéty    MediSLIM, najjednoduchšiu metódu na redukciu hmotnosti. Nutričný špecialista vám navrhne potrebnú dĺžku trvania tejto 1. fázy a to s prihliadnutím na stanovený cieľ. Zvyčajne sa pohybuje medzi 10 – 30 dňami.

PRÍPRAVA INSTANTNÝCH PRÍPRAVKOV Dr.SLIM

Sladké príchute sa pripravujú s použitím metličky, mixéra alebo šejkra pridaním vody do instantného prášku. Podľa množstva pridanej tekutiny získame buď konzistenciu krému alebo nápoja (vždy si pozorne prečítajte návod konkrétnej príchute a dodržujte presné množstvo vody odporúčanej na prípravu konkrétneho instantného pokrmu).

Slané príchute sa pripravujú podobným spôsobom. Môžete ich ochutiť všetkými druhmi korenia a aromatických bylín podľa svojho výberu.

Omelety sa pripravujú na rozpálenej panvici, s kvapkou olivového oleja. Pred konzumáciou nechajte bielkovinový prípravok niekoľko minút postáť. Umožníte tak dokonalú hydratáciu bielkovín. V prípade nejasností nás kontaktujte cez www.wonderdiet.eu .

RADY „ČO ROBIŤ, KEĎ SA OBJAVÍ …“

Zápcha

Môže sa objaviť v prípade, že podceníte konzumáciu vlákniny alebo nedodržujete pitný režim. Ak taký prípad nastane, upravte si stravovanie tak, aby ste jedli dostatočné množstvo povolenej zeleniny (hlavne vo varenej podobe) a pili dostatočné množstvo tekutín. Pokiaľ patríte k typom ľudí, ktorý trpia na zápchu aj mimo diéty, potom môžete použiť laxatívum. O ich výbere sa poraďte s nutričným špecialistom.

Intenzívny pocit hladu

Pokiaľ je bielkovinový diétny režim    MediSLIM správne dodržiavaný, potom pocity hladu spontánne ustúpia do 48 hodín po zahájení diéty. Ak sa u vás intenzívny pocit hladu objaví, zjedzte ľubovoľné množstvo povolenej zeleniny a vypite veľké množstvo vody. Inou možnosťou je pridať si jeden slaný bielkovinový instantný prípravok navyše.

Ďalšou možnosťou ako zahnať hlad je konzumácia bielka z vajec, uvarených na tvrdo. V žiadnom prípade nevynechávajte žiadne z proteínových jedál. Nie je možné „preskočiť“ olovrant a to ani v prípade že nie ste hladní ! Pokiaľ budete dodržiavať všetky odporúčania, výskyt intenzívneho pocitu hladu sa stane od tretieho dňa po nasadení 1. fázy výnimočným javom.

Bolesti hlavy

Patria k možným prejavom a môžu sa prejaviť na samotnom začiatku 1. fázy bielkovinovej diéty. Zvyčajne rýchlo ustupujú po podaní bežných analgetík (liekov proti bolesti). Nezabúdajte konzumovanú zeleninu dostatočne soliť! Ak bolesti hlavy pretrvávajú alebo sú intenzívne či migrenózneho charakteru, kontaktujte vášho nutričného špecialistu.

Zápach z úst

Je spôsobený prirodzenou tvorbou acetónu vo vašom organizme v priebehu bielkovinovej diéty. Pokiaľ zápach vášho dychu je rušivý, použite napríklad mentolové cukríky tic-tac.

Nižší alebo oneskorený úbytok hmotnosti

V priebehu menštruácie dochádza u žien vo väčšine prípadov k zadržiavaniu vody v organizme. Tento jav môže niekedy maskovať dosiahnuté schudnutie. Nižší úbytok hmotnosti posudzovaný v tomto období je celkom štandardným a dostatočným ihneď potom, kedy u ženy skončí hormonálne podmienené zadržiavanie vody v organizme. S ním zmiznú aj „falošné“ kilogramy.

Závraty – únava – kŕče

Závraty môžu mať príčinu nedostatku soli. Preto si nezabúdajte soliť povolené druhy zeleniny. Rovnako tak majte na pamäti, že je potrebné dodržiavať rovnovážny pomer medzi slanými a sladkými príchuťami (minimálne dve slané príchute denne). Nezabúdajte sa svojmu nutričnému špecialistovi zmieniť taktiež o prípadných kŕčoch, ktoré môžu byť spôsobené nedostatkom horčíka alebo draslíka. Metóda    MediSLIM umožňuje pokračovanie vo všetkých typoch medikamentóznej liečby, ktoré sú pre vaše zdravie potrebné, s jediným obmedzením: Sladké sirupy musia byť nahradené inou liekovou formou (nesladené sirupy, tablety,…) alebo inou ekvivalentnou liečbou, ktorá sa obíde bez použitia tohto typu liekovej formy.

A ČO NÁSLEDUJE PO PRVEJ FÁZE?

Môžu nastať dve situácie:

Váš cieľ bol dosiahnutý

Cieľom bolo stratiť niekoľko málo kilogramov a vy ste sa dostal/a na požadovanú hmotnosť. Nutričný špecialista vám po ukončení prvej fázy odporučí:

Buď prechod do krátkej fázy 2, po ktorej bude nasledovať fáza 3 alebo vám navrhne priamo prechod do fázy 3. Prvá etapa bola dosiahnutá, ale vy potrebujete „zhodiť“ ešte ďalšie kilogramy:

Stratil/a ste niekoľko kilogramov, ale vaša pretrvávajúca nadváha velí pokračovať v redukcii vašej telesnej hmotnosti.

Pokiaľ sa cítite dobre, budete môcť ďalej pokračovať vo fáze 1 bez toho, aby ste ju prerušovali.

Musíte však dôkladne dbať na všetky rady špecialistu a nezabúdať na suplementáciu minerálov (hlavne draslík!), pitný režim a dostatočný prísun omega kyselín. Inou možnosťou je kombinovať prvú fázu s fázou 2, ktorá vám umožní vrátiť do jedálnička jedno „pravé“ jedlo denne. Fáza 2 bola koncipovaná tak, aby sa každému klientovi a jeho životnému štýlu dokázala prispôsobiť a znižovanie hmotnosti pritom naďalej pokračovalo. Prechod na fázu 2 po ukončenej fáze 1 je nevyhnutný, pretože práve druhá fáza potvrdzuje a prehlbuje dosiahnuté výsledky. S prihliadnutím na počet kilogramov, ktoré ešte potrebujete zhodiť, vás môže špecialista pravidelne vrátiť do fázy 1, ktorá je na redukciu hmotnosti z celej metódy    MediSLIM najefektívnejšia. 


2. FÁZA

(prechodná, oddychová, návrat k „pravým“ jedlám bohatým na bielkoviny)

Priemerná rýchlosť chudnutia 3–5 kg tuku/mesiac (bez straty svalového tkaniva)

Pri redukcii do 10 kg obvykle trvá 10–30 dní a povinne nasleduje po fáze 1. Nutričný špecialista v našom centre môže s prihliadnutím na váš spôsob života odporučiť zahájenie redukčnej kúry priamo fázou 2 (bez predchádzajúcej fázy 1). Individuálne ju prispôsobí vášmu životnému štýlu. Táto menej náročná fáza potom môže trvať dlhodobo (aj viac týždňov).

V podstate ide o pokračovanie bielkovinovej diéty z fázy 1 s tým rozdielom, že je dovolené 1 „pravé“ hlavné jedlo s vysokým obsahom bielkovín a minimálnym možným obsahom tukov na deň (napr. hydina bez kože, chudé mäso, ryby, morské plody). Priemerná spotreba instantných vrecúšok je 3–4 ks za deň. Nezabúdajme, že organizmus musí byť aj naďalej udržiavaný v ketóze, aby pokračovalo chudnutie na úkor tukového a nie svalového tkaniva!

Najčastejšie chyby v 2. fáze:

 • akési „automatické zavedenie príloh k dovolenému „pravému“ jedlu (prípustná je iba zelenina uvarená na vode alebo v pare, v žiadnom prípade zemiaky, ryža dokonca ani knedľa!)
 • nedostatočný prísun instantných bielkovín pre pocit nasýtenia
 • zavedenie pečiva do jedálnička (v 2. fáze naďalej neprípustné)
 • nedodržiavanie pitného režimu (v 2. fáze je stále potrebné vypiť aspoň 1,5 l tekutín denne)
 • nedodržiavanie pokynov k nutnosti každodennej fyzickej aktivity (bicykel, behanie, plávanie, cvičenie)
 • prisladzovanie nápojov cukrom (naďalej je potrebné nesladiť alebo v krajnom prípade použiť aspartam či iné umelé sladidlo)

Prechodná, oddychová, návrat k „pravým“ jedlám bohatým na bielkoviny s minimálnym príjmom sacharidov a tukov

 • Druhá fáza je nevyhnutnou etapou v procese vášho chudnutia.
 • Je jednoduchá, prispôsobivá a veľmi dobre znášaná.
 • Váš nutričný špecialista môže upravovať pomer instantných bielkovinných jedál „z vrecúška“ a tých „pravých“, s prihliadnutím k vášmu individuálnemu štýlu života.
 • Túto druhú fázu môžete držať po dobu niekoľkých týždňov až mesiacov, bez akéhokoľvek rizika pre vaše zdravie za predpokladu, že budete dodržiavať naše rady a rozpis jednotlivých jedál od vášho špecialistu.

V praxi môžu nastať dve situácie:

Fáza 2 nastupuje po fáze 1.

Povedali sme si, že v priebehu proteínovej diéty je prekonanie 2. fázy nevyhnutné k tomu, aby proces chudnutia ďalej pokračoval. Jej význam tu spočíva v obmedzení nasledujúceho efektu: Náhly prísun cukrov bezprostredne po ukončení prvej fázy vyvolá prudkú sekréciu inzulínu*, ktorý podporí proces vytvárania tukových rezerv, čím obráti metabolizmus nastavený na redukciu tukového tkaniva presne opačne.

*Inzulín má v organizme dvojaký účinok : a) hypoglykemický (= zvyšuje použitie tkanivovej glukózy, b) antilipolytický (= podporuje tvorbu mastných kyselín /“tuku“/)

Fáza 2 je zahajovacou fázou vašej redukčnej kúry.

V niektorých prípadoch Vám môže nutričný špecialista odporučiť zahájenie celého bielkovinného režimu práve fázou 2.

PRÍKLAD TYPICKÉHO DŇA 2. FÁZY BIELKOVINNEJ DIÉTY

jednoduchosť, flexibilita a jedno pravé jedlo denne

Raňajky o 8:00

šálka nesladenej kávy alebo čaju (pokiaľ možno bez umelých sladidiel)

1 sladký instantný prípravok Dr.SLIM (teplý nápoj alebo omeleta)

Obed o 12:00

1 SLANÝ instantný prípravok Dr.SLIM

povolené druhy zeleniny

alebo

Pravé jedlo s vysokým obsahom bielkovín, nízkym obsahom tukov a sacharidov.

Predjedlo (nepovinné, iba ak máte naozaj veľký hlad, alebo ak to vyžaduje situácia).

Pripravte si (alebo objednajte) šalát z povolených druhov zeleniny zaliaty 1 polievkovou lyžicou panenského olivového oleja získaného z prvého lisovania za studena.

Jedno hlavné jedlo s vysokým obsahom bielkovín, vyberte z nasledujúceho menu:

A) 2 vajcia natvrdo

B) 100 g teľacieho, planého hovädzieho, zveriny či pečene

C) 150 g kuraťa, morky či králika (bez kože)

D) 200 g chudej ryby

Zelenina v neobmedzenom množstve (vyberte si z nasledujúceho zoznamu):

Artičoky, Huby, Patizón, Sója (klíčky), Brokolica, Špargľa, Pór, Špenát, Zeler biely, Kel, Paradajky, Repka, Čakanka, Karfiol, Reďkovky, Tekvica, Fazuľové struky, Baklažán, Repa, Kapusta (zelená, červená), Šalát (všetky druhy), Uhorka, Žerucha, Rukola, Fenikel,  Paprika, Šalát poľníček.

Upozornenie: Uvedené mäsá s vysokým obsahom bielkovín musia byť pripravené bez tukov, bez smaženia, teda úplne prírodne, najlepšie na teflonovej panvici na vode, v pare, či v mikrovlnnej rúre. Zelenina tvoriaca prílohu môže byť podávaná surová, varená v pare alebo dusená na vode. Vždy ju dostatočne osolíme!

Olovrant o 16:00

1 SLANÝ alebo SLADKÝ instantný prípravok Dr.SLIM

veľký pohár vody alebo ľahký čaj či veľká šálka slabej kávy

Večera o 19:00

Pokiaľ ste mali „pravé“ jedlo na poludnie, potom si pripravte:

1 SLANÝ instantný prípravok Dr.SLIM

povolené druhy zeleniny

Pokiaľ ste si k obedu vybrali instantné jedlo, potom si k večeri pripravte jedno „pravé“ jedlo bohaté na bielkoviny podľa návodu z poludnia. Nutričný špecialista vám môže – s prihliadnutím k vášmu stavu – odporučiť aj odlišný počet jedál.

Nezabúdajte na užívanie minerálov a výživových doplnkov, ktoré vám k diéte odporučil váš špecialista!

MUSÍTE PIŤ

Myslite na to, že počas dňa je potrebné pravidelne piť! Najlepšou voľbou sú minerálne vody (pokiaľ možno neperlivé) s vysokým obsahom minerálnych látok. V priebehu 2. fázy je treba každý deň vypiť aspoň 1,5 litru tekutín!

Odporúčané nápoje:

minerálna voda (neperlivá), ľahký nesladený čaj / bylinkový čaj, ľahká káva / kávovinové náhrady (pokiaľ možno bez umelých sladidiel)

BEZPODMIENEČNE SA MUSÍTE VYVAROVAŤ

všetkých ostatných potravín, aj keby ste si o nich mysleli, že sú tzv. „diétne“ či „zdravé“!

Príklady zakázaných potravín rušiacich efekt bielkovinovej diéty: chlieb a všetky ďalšie druhy pečiva, sucháre, cereálie, ovocie a ovocné džúsy, všetky typy škrobovín, syrov a jogurtov, alkohol (vrátane piva a vína) a podobne.

Príjem potravín s obsahom sacharidov, či konzumácia klasického cukru sú striktne zakázané, oproti 1. fáze výnimku tvoria paradajky a paprika.

K sladeniu môžete v prípade nevyhnutnosti použiť aspartam či iné náhradné sladidlo.

Vo výbere potravín tak nebudete nikdy tápať. Práve táto zrozumiteľnosť robí z bielkovinovej diéty    MediSLIM ® najjednoduchšiu metódu k redukcii hmotnosti.

Nutričný špecialista Vám navrhne potrebnú dĺžku trvania druhej fázy a to s prihliadnutím k stanovenému cieľu. Obyčajne sa jej doba pohybuje medzi 10 a 30 dňami. V priebehu 2. fázy by ste už nemali mať pocit, že ste „krátení“ či „ochudobňovaní“ na strave ! Mali by ste sa skrátka cítiť v pohode!

ZAČNITE CVIČIŤ!

Počínajúc druhou fázou je veľmi žiaduce obohatiť diétny bielkovinový program o rozumnú telesnú aktivitu (aspoň 1 hodinu 3 x týždenne). Vhodné sú tieto typy aktivít: beh, bicykel, plávanie, rozumné posilňovanie, a pod.


3. FÁZA

(stabilizačná, rovnovážna, vyvážená, opatrný návrat k sacharidom)

Priemerná rýchlosť chudnutia: 2–3 kg tuku/mesiac (bez straty svalového tkaniva)

U najčastejšej skupiny redukcií (cca 10 kg) obvykle trvá 20–60 dní a povinne nasleduje po 2. fáze. Nutričný špecialista nášho centra ju môže individuálne modifikovať. Jej cieľom je naďalej obmedziť prísun nekvalitných (hlavne živočíšnych) tukov a klienta postupne navykať na opätovný prísun sacharidov (nie vo forme rafinovaného cukru, ale v podobe potravín, ktoré sacharidy obsahujú: „nezelené“ druhy zeleniny, ovocie, obilniny, pečivo, atď.)

V podstate ide o miernejšiu druhú fázu, ktorá môže trvať aj viac mesiacov. Dovolené sú 2 „pravé“ hlavné jedlá s vysokým obsahom bielkovín a minimálnym možným obsahom tukov (jej častou modifikáciu je zavedenie „pravých“ raňajok a jedného „pravého“ hlavného jedla). Všeobecne platí, že jedno z hlavných jedál je rovnaké, ako v 2. fáze (chudé mäso v detskej porcii + príloha vo forme šalátu z povolených druhov zeleniny), druhé hlavné jedlo môže sprevádzať detská porcia prílohy (ryža, zemiaky, 1 ks celozrnného pečiva).

Naďalej platí, že prílohy a potraviny s obsahom sacharidov zavádzame do jedálnička veľmi opatrne. Priemerná spotreba instantných vrecúšok za deň je 2–3 ks.

Najčastejšie chyby v 3. fáze:

 • pod slovom „cukry“ nie je možné si predstaviť kockový cukor, dezerty, zmrzlinu, čokoládu, ktoré sa taktiež musia stratiť z jedálnička (z času na čas v obmedzenom množstve to nie je problém)
 • rovnako tak biele pečivo musí byť definitívne nahradené za tmavé a celozrnné
 • nedodržiavanie pokynov k nutnosti každodennej fyzickej aktivity (bicykel, behanie, plávanie, cvičenie)
 • prisladzovanie nápojov cukrom (naďalej je potrebné nesladiť alebo v krajnom prípade použiť aspartam či iné umelé sladidlo).

Stabilizácia a postupné zavádzanie sacharidov do stravy

 • Ide o povinnú etapu, ktorá nastupuje po období chudnutia. Predchádza návratu k pestrej a hlavne normokalorickej strave, v ktorej je energetický príjem v rovnováhe s energetickým výdajom.
 • Tretia fáza môže byť tiež nasadená ako intermezzo medzi dve iné fázy chudnutia.
 • Dovoľuje návrat k rozmanitej strave a súčasne „otestuje“ vašu toleranciu vo vzťahu k sacharidom, nakoľko práve v jej priebehu sa k ich používaniu postupne vrátite.
 • Fáza číslo 3 musí trvať najmenej tak dlho, ako dlho trvala predchádzajúca fáza chudnutia

ZÁKLADNÉ PRINCÍPY

 • Z jedálnička musíte navždy vyškrtnúť všetky „kalorické bomby“
 • Sacharidy (chlieb, pečivo, škroboviny*, strukoviny, ovocie, dezerty**) budú do jedálnička zavádzané postupne
 • Raňajky musia byť bohaté na bielkoviny (najlepšie v podobe instantného bielkovinového prípravku    Dr.SLIM). Je treba sa raz a navždy vzdať tzv. „rýchlych“ cukrov typu kockového cukru, marmelády či cukroviniek a sladkostí!
 • Na základe rady vášho špecialistu si zvolíte:

buď proteínový obed bez sacharidov a večeru s nimi (ponuka A),

alebo obed so sacharidmi a proteínovú večeru bez nich (ponuka B).

Charakteristika jednotlivých jedál bude nasledujúca:

 • Raňajky bohaté na bielkoviny. Pravidelne používajte niektorú zo sladkých či slaných príchutí z ponuky bielkovinových prípravkov Dr.SLIM (omelety!)
 • Obed, ktorý – s prihliadnutím k vášmu profilu a rade nutričného špecialistu – môže (ale nemusí) obsahovať škroboviny.
 • Olovrant, podávaný okolo 16. hodiny, jeho vynechanie sa neodporúča, nakoľko zamedzí  rozvoju nenásytného hladu, ktorý sa u niektorých ľudí dostavuje na sklonku dňa.
 • Večera, ktorá musí byť vždy ľahšia ako obed a tiež čo najstráviteľnejšia, podávaná najneskôr o 19:00. V prípade, že ste mali bohatý obed, nahraďte prísun večerných bielkovín jedným instantným bielkovinovým prípravkom    MediSLIM ® so slanou príchuťou.
 • Jedenkrát týždenne (pričom jedenkrát týždenne = 1x a nie viackrát) si môžete dovoliť „zhrešiť“ (= dopriať si bohatšie jedlo, napríklad pri príležitosti návštevy recepcie alebo reštaurácie). V tretej fáze už nie je žiadne jedlo absolútne zakázané (s výnimkou doživotne vylúčených kalorických granátov typu omáčok, ktorými sa tzv. slovenská kuchyňa iba hemží!), nič menej aj tu platí ono známe: Všetkého s mierou ! Najbližšie jedlo po bohatej večeri či obede musí byť povinne nahradené instantným prípravkom    MediSLIM ®, ktorý vám napomôže rýchle sa vrátiť do zdravej reality a nedovolí vám, aby ste sa opäť nekontrolovane rozož…! Nezabudnite, že niektoré druhy potravín a nápojov sa chovajú ako skutočné návykové látky (pivo, rafinovaný cukor, údeniny, a ďalšie).

Teda nechce to nič viac a nič menej ako disciplínu a pevnú vôľu. Výsledky vám za to rozhodne stoja a vaše telo to príjme s veľkou vďačnosťou!

* škrobovinami rozumieme rastliny bohaté na polysacharidy (=zložené cukry, z ktorých si štiepením organizmus vytvorí glukózu). Tzv. škrob predstavuje energeticky bohatú látku, prítomnú vo všetkých tzv. „škrobnatých“ rastlinách ( zemiaky, ryža, kukurica, pšenica, a pod).

** pod označením „dezerty“ nie je možné si predstavovať rakvičky so šľahačkou, veterník či punčový rez. Máme tým na mysli napríklad kúsok čerstvého ovocia na konci jedla.

PRÍKLAD TYPICKÉHO DŇA 3. FÁZY BIELKOVINOVEJ DIÉTY

Raňajky o 8:00

Jeden nesladený nápoj (čaj, káva bez kofeínu, cigorka, špaldová káva)

Jeden instantný prípravok Dr.SLIM® so sladkou či slanou príchuťou alebo jeden nízkotučný prírodný jogurt alebo jedno vajce natvrdo alebo jeden plátok šunky alebo 20 – 30g nízkotučného syra

Obed o 12:00

S prihliadnutím k radám vášho nutričného špecialistu si zvoľte na celé obdobie 3. fázy ponuku A či B

Ponuka A

Jedlo s vysokým obsahom bielkovín a bez obsahu sacharidov

predjedlo v podobe čerstvého zeleninového šalátu s trochou zálievky,

jedno jedlo bohaté na bielkoviny (bez omáčky!) s prílohou vo forme varenej zeleniny (bez prídavku tuku) omastené trochou olivového oleja.

Ponuka B

Jedlo s vysokým obsahom bielkovín a prítomnosťou sacharidov 

jedno jedlo bohaté na bielkoviny (bez omáčky) s prílohou vo forme varenej zeleniny (bez prídavku tuku) omastené trochou olivového oleja s postupným pridávaním príloh bohatých na sacharidy (viď ďalej)

Olovrant o 16:00

jeden SLANÝ alebo SLADKÝ prípravok Dr.SLIM alebo 1 ks ovocia

veľký pohár vody, alebo ľahký čaj či veľká šálka slabej kávy

Večera o 19:00

Ponuka A

Jedlo bohaté na bielkoviny s obsahom sacharidov

Jedno jedlo bohaté na bielkoviny (bez omáčky) s prílohou vo forme varenej zeleniny (bez prídavku tuku), omastené trochou olivového oleja alebo jedlo s obsahom sacharidov, ale bez živočíšnych bielkovín

polievka alebo šalát z čerstvej zeleniny s trochou zálievky

varená zelenina (bez prídavku tuku) alebo zeleninový šalát

škroboviny (nelúpaná ryža či zemiaky varené v pare) či strukoviny omastené trochou olivového oleja

ľahký dezert: neprisladzovaný kompót, nízkotučný jogurt

Ponuka B

Jedlo bohaté na bielkoviny bez sacharidov

polievka alebo šalát z čerstvej zeleniny s trochou zálievky

Jedno jedlo bohaté na bielkoviny (bez omáčky) s prílohou vo forme varenej zeleniny (bez prídavku tuku) omastené 5 g masla či trochou olivového oleja

POVOLENÉ POTRAVINY DO PONUKY A i B

 • Všetky pokrmy bohaté na bielkoviny varené bez pridania tuku: chudé mäsá, hydina bez kože, netučné ryby (pstruh, treska, pražma, žralok, platýz, zubáč, tuniak, morské plody,…), biela šunka, vajcia, pečeň, …
 • Všetky druhy surovej zeleniny (alebo varenej v pare či dusenej na vode), s výnimkou tých, ktoré obsahujú príliš vysoké množstvo sacharidov (napr.: kukurica, repa, mrkva, artičoky, kokosové orechy, avokádo atd.), pri ktorých musíme dbať na zvýšenú opatrnosť a konzumovať ich veľmi obmedzene!
 • Nízkotučné syry, pokiaľ možno nie z kravského mlieka.
 • Jedna polievková lyžica olivového, repkového či pupalkového oleja získaného z prvého lisovania za studena.

V PRÍPADE JEDÁL S POVOLENÝM PRÍSUNOM SACHARIDOV MÔŽETE POSTUPNE PRIDÁVAŤ

 • Krajec celozrnného chleba alebo 2 sucháre, alebo 2 polievkové lyžice celozrnnej ryže, celozrnných rezancov či zemiak varené v pare, alebo 2 polievkové lyžice strukovín (šošovica, fazuľa), alebo 3 polievkové lyžice zeleniny s obsahom sacharidov : kukurica, hrášok, mrkva, repa.
 • Jeden prírodný či sójový jogurt alebo ovocný kompót bez prídavku cukru.
 • O 16-tej hodine jeden kúsok čerstvého ovocia s výnimkou banánov, čerešní, datlí, fíg, sliviek a všetkých druhov sušeného ovocia.

TELESNÁ AKTIVITA

Tretia fáza už vyžaduje bezpodmienečne pravidelne vykonávanú a rozumnú telesnú aktivitu (jednu hodinu 3 x týždenne). Telesné cvičenie napomôže modulácii vašej postavy, zlepší prekysličenie vášho organizmu a na viac podporí stabilizáciu vašej hmotnosti.

MUSÍTE PIŤ

I v tretej fáze dodržujeme pitný režim (je nevyhnutné vypiť 1 – 1,5 litra tekutín denne) a to v podobe nesladených a nekalorických nápojov. Mnohé diétne programy povoľujú konzumáciu nápojov „light“ (dosladzovaných náhradnými sladidlami). Upozorňujeme na skutočnosť, že väčšina z nich je síce nekalorická, avšak vyslovene škodlivá (prítomnosť kofeínu, rakovinotvorného aspartámu, kyseliny fosforečnej prekysľujúcej organizmus, atd.).

ČOHO SA MUSÍTE VYVAROVAŤ

Všetkých jedál, ktoré nie sú na zozname povolených potravín, teda predovšetkým:

 • cukroviniek, sušienok, bonbónov, čokolád (vrátane čokolád označovaných ako „light“),
 • múčnikov, palaciniek, babičkiných zákuskov a dezertov všetkého typu (s výnimkou bielkovinových z ponuky MediSLIM ®…),
 • vyprážaných a fritovaných potravín, rovnako ako jedál s omáčkami, pokrmov z konzerv a nakladaných v oleji,
 • všetkých typov tučných jedál, údenín, sendvičov, knedlí všetkých druhov a podôb, rovnako ako jedál označovaných ako „fast food“,
 • syrov s obsahom tuku presahujúcich 30 %,
 • všetkých potravín pripravených z kravského mlieka,
 • alkoholu, s výnimkou rozumných množstiev kvalitného vína, konzumovaných výhradne pri príležitosti slávnostných jedál či recepcií alebo aspoň pri jedle (žiadny Francúz si neotvorí fľašu vína „iba tak“, teda mimo jedla).

Cukor nahraďte trstinovým, fruktózou alebo medom, či – ešte lepšie! – prestaňte sladiť úplne.

Dávajte si pozor na presoľovanie jedál (obzvlášť ak trpíte celulitídou). V tretej fáze už nemusíte dbať na zvýšený prísun minerálov a je potrebné soliť „normálne“ a teda veľmi mierne!

Snažte sa nevynechávať žiadne zo štyroch denných jedál.

ČO ROBIŤ V PRÍPADE PORUŠENIA REŽIMU

Pokiaľ „zhrešíte“ veľmi bohatým jedlom alebo stanovený režim porušíte niekoľkokrát za sebou, potom musíte okamžite reagovať a ihneď opäť zhodiť eventuálne nabraté kilogramy, pokiaľ ich ešte nie je veľa!

V takom prípade je najúčinnejšie vrátiť sa na 2 – 3 dni k fáze 2, ktorá vám umožní rýchle sa zbaviť nadbytočných kilogramov. Pravidelne kontrolujte svoju telesnú hmotnosť a nenechajte nadbytočné kilá, aby sa vo vás usadili a zabývali. 


4. FÁZA

(udržiavacia, vyvážená strava, nové stravovacie návyky)

Rovnováha medzi energetickým príjmom a výdajom.

Je už v podstate koniec diety. Klient už žije zdravo. Neprejedá sa, je pravidelne 4- 5x za deň, neje na noc, definitívne sa vzdal konzumácie toxických, resp. návykových látok ( rafinované tuky, rafinovaný cukor, chemicky upravované alebo geneticky upravované potraviny, najškodlivejšie druhy alkoholu – pivo, destiláty). Dáva prednosť biopotravinám, celozrnnému pečivu, nefajčí, kvalitný alkohol užíva iba striedmo (víno bolo kedysi zapísané v zozname liekov ako liečivo). Konzumuje potraviny, ktoré sa najmenej ničia varením. Chemické lieky užíva len v prípade, keď je to naozaj nevyhnutné. Pred tým, než si dá čokoľvek do úst si dáva otázku: „je to pre moje telo potrebné“?

Tento životný štýl mu musí byť príjemný, ak nie, tak v predošlých fázach, určených na detoxikáciu, očistu, stratu nadbytočných kilogramov a „vymazanie chybného programu“, urobil nejakú chybu.

Vo štvrtej fáze je vhodné konzumovať instantné bielkoviny v množstve 1–2 ks denne, obvykle ide o proteínové raňajky a olovrant. Pokiaľ je to nutné, je možné občas sladiť medom, trstinovým cukrom alebo fruktózou.

Najčastejšie chyby v 4. fáze:

 • návrat k starým stravovacím návykom, alebo pod tlakom okolia („všetci to jedia a nič im nie je“)
 • ilúzia, že prestal platiť zákon o zachovaní energie (k udržaniu redukovanej hmotnosti nesmie byť energetický príjem vyšší ako energetický výdaj)
 • predstava, že nová telesná hmotnosť sa udrží sama (je potrebné sa naďalej venovať fyzickej aktivite aspoň 2x týždenne, stále sa kontrolovať v jedle a nepodliehať reklamným kampaniam)
 • neschopnosť rozlúčiť sa s niektorými obľúbenými škodlivými potravinami alebo aspoň obmedziť ich konzumáciu na minimum (údeniny, nasýtené tuky, omáčky, sladkosti, hranolky, fast-foody, hamburgery, alkohol…)
 • neschopnosť rozlúčiť sa navždy s niektorými typmi tepelnej úpravy (vyprážanie +++, grilovanie, pečenie, …)
 • neposlušnosť vo veľkosti porcií: Vďaka bielkovinovej diéte sme si prácne stiahli žalúdok a k zasýteniu tak stačí detská porcia jedál!  Jedz do polosýta, pi do polopita!

Vyvážená strava a zafixovanie nových stravovacích návykov

 • Táto fáza vám umožní udržať si optimálnu telesnú hmotnosť.
 • Podľa známeho pravidla „rovnaké príčiny vyvolávajú rovnaké následky“, priberiete stratené kilogramy späť, pokiaľ nezmeníte svoje stravovacie návyky.
 • Fáza číslo 4 nie je žiadnou diétou a nejde v nej o to jesť málo, ale zdravo.
 • Prospeje nielen vašej postave, ale hlavne vášmu zdraviu.
 • Rozhodne je užitočné pravidelne navštevovať svojho nutričného špecialistu, ktorý vám najlepšie pomôže udržať stabilnú telesnú hmotnosť, a to aj v dlhodobej perspektíve.

PRÍKLAD TYPICKÉHO DŇA 4. FÁZY BIELKOVINOVEJ DIÉTY

Raňajky o 8:00

Po prebudení: Vypiť jeden veľký pohár vody.

1 nesladený nápoj (bylinkový čaj, špaldová káva, ľahký čierny čaj, sójové mlieko, ľahká káva alebo káva bez kofeínu)

1 – 2 vajcia natvrdo alebo jeden plátok šunky alebo 40g nízkotučného syra

alebo

1 instantný prípravok   Dr.SLIM (napríklad omeleta alebo čokoláda) pre tých, ktorí sa ráno ponáhľajú alebo nie sú zvyknutí raňajkovať.

Počas dopoludnia: 1 pohár džúsu z čerstvého ovocia (nie umelo dosladeného alebo pripraveného z tzv. „koncentrátu“). V prípade ak nie je dostupný džús, rovnako poslúži aj jablko alebo hruška zbavená šupky.

Obed o 12:00

Obed bohatý na vlákninu a hodnotné bielkoviny:

Predkrm vo forme čerstvej zeleniny,

hlavné jedlo bohaté na bielkoviny (mäso, hydina bez kože, ryby) a chudobné na tuky a sacharidy,

prílohou bude varená zelenina alebo zelený šalát alebo škroboviny alebo strukoviny alebo ľahký dezert (neprisladzovaný kompót).

Olovrant o 16:00

1 SLADKÝ alebo SLANÝ prípravok Dr.SLIM

Večera o 19:00

Večera bohatá na zeleninu. Množstvo podávaných pokrmov bude menšie ako na obed :

Zeleninová polievka a/alebo čerstvá zelenina v podobe predkrmu,

2 vajcia alebo biela šunka alebo hydina bez kože alebo ryba alebo syr alebo tofu (sójové bielkoviny) alebo (namiesto bielkoviny živočíšneho pôvodu) zemiaky uvarené v pare, ryža alebo šošovica,

pokiaľ je jedlo dostatočne ľahké, potom si môžete dopriať aj dezert typu neprisladzovaného kompótu

bylinkový čaj

Najlepší spôsob prípravy jedál sú:

 • varenie v pare,
 • varenie vo vode,
 • varenie v mikrovlnnej rúre

Ideálnu zálievku na šaláty pripravíte takto:

Horčica, soľ, mleté čierne korenie, jablčný ocot, korenie a bylinky podľa chuti, jeden diel prírodného sójového alebo sezamového oleja lisovaného za studena a jeden diel olivového oleja

VŠEOBECNÉ ZÁSADY

1.Zásadne jeme 3 – 4 jedlá denne, pokiaľ možno pravidelne.

2.Odnaučíme sa „zobkať“ a bezmyšlienkovite si niečo pchať do úst, či už je to behom dňa alebo večer pri TV.

3.Vyvarujeme sa všetkých stravovacích výstrelkov, či už ide o akékoľvek jedlo a príležitosť.

4.Všetky typy čerstvého ovocia (vrátane žltých melónov a grapefruitov) budeme jesť zásadne mimo hlavného jedla (hodinu pred alebo tri hodiny po).

5.Vynecháme zo svojho života čaj s mliekom. Kávu môžeme nahradiť kávovinou (špaldová káva, cigorka), bohatú na vlákninu.

6.Jeme pomaly a jedlo starostlivo poprežúvame.

7.2x denne konzumujeme jedlá bohaté na bielkoviny a skladbu jedálnička neustále obmieňame. Mäso jeme maximálne 3x týždenne (1x týždenne hydina, 2x týždenne ryba) a úplne vynecháme jeho vyprážané a pečené podoby. Z nášho života musí zmiznúť ako ragú, tak isto ako vyprážané, rovnako ako všetky druhy omáčok. Hydinu jeme zásadne  bez kože, pokiaľ je možné pripravenú ako prírodný steak, v krajnej núdzi grilovanú bez pridania tuku (čím menej tepelne upravená, tým lepšie)! Ryba ponúka pre vaše zdravie tie najlepšie bielkoviny. Preto by ste mali ryby jesť aspoň 2x týždenne, varené pri nízkych teplotách (v pare, v papilote alebo vo vode). Dávame prednosť nemastným druhom rýb. Vajcia budeme jesť 2–3x do týždňa (takže 6–8 ks vajec týždenne, pokiaľ nemáte problémy s cholesterolom). Pre zdravie sú najlepšie vajíčka natvrdo. Vyskúšame sa naviazať na dodávateľa bio vajec.

8.Čerstvej a surovej zeleniny môžeme zjesť koľko chceme.

9.Škroboviny a strukoviny jeme obmedzene, maximálne 3x týždenne, pričom dávame prednosť zemiakom vareným v šupke, celozrnnej ryži a šošovici. Celozrnný chlieb budeme jesť len vo veľmi malom množstve a to len vtedy, pokiaľ naše jedlo neobsahuje iné škroboviny.

10.Je potrebné sa vyhnúť klasickým dezertom, ktoré nemajú žiadnu výživovú hodnotu a predstavujú typický jed, ktorý nie je organizmu vôbec potrebný (okrem vábenia zmyslov). Pokiaľ chceme za každú cenu zakončiť jedlo „niečím sladkým“, potom dávame prednosť varenému ovociu (vo forme kompótu alebo koláča) či jogurtu zo sójového mlieka.

11.Na obed sa vyhneme sendvičom a obedom v „jedálni“

12.Pokiaľ nemáme na jedlo dostatok času, vezmeme si jeden SLANÝ či SLADKÝ  proteinovy prípravok MediSLIM ®, ktorý nám obed spoľahlivo a „bez následkov“ nahradí.

 

POTRAVINY, KTORÝCH SA MUSÍTE TRVALO  VYVAROVAŤ

V rámci vyváženej stravy môžu byť konzumované v podstate všetky druhy potravín.

Zásadne je potrebné sa vyhnúť:

 • Rýchlym a rafinovaným cukrom a sladkým pokrmom (marmeláda, cukríky, zákusky, čokolády, cukrovinky, torty, koláče, keksíky, palacinky, zmrzlina a pod.),
 • mastným jedlám, jedlám s omáčkami, vyprážaným a pečeným jedlám
 • údeninám, smotane a kravskému mlieku (aj keby bolo odtučnené!)
 • všetkým jedlám typu „fast food“ (pizza, sendviče, burgery, atd.)

Z hľadiska chuťových kombinácií si dávame hlavne pozor na to, aby sa nám v priebehu jedného jedla nestretol pokrm sladký a mastný.

MUSÍTE PIŤ

a to aspoň 2 litre minerálnej vody denne (perlivej či neperlivej), maximálne 1 fľašu kvalitného vína týždenne, príležitostne potom pohárik šampanského.

Vyvarujete sa iným druhom alkoholu (špeciálne pivu a destilátom), rovnako ako všetkým druhom sladkých či osladzovaných nápojov (typu koly, osladzovaných džúsov, ľadových čajov a podobne).

ČO ROBIŤ V PRÍPADE, ŽE „ZHREŠÍME“?

 • Pokiaľ sa vám stane, že sa raz týždenne neudržíte alebo sa udržať nemôžete (napríklad zo spoločenských dôvodov) a veľa sa najete (aj toho, čo jesť nemáte), potom si z toho hlavne nerobte ťažkú hlavu. Na vašej hmotnosti to nebude mať žiadny väčší účinok, pokiaľ sa vyvarujete toho, aby ste takto „zhrešili“ dvakrát za sebou.
 • Pokiaľ ste prešli krátkym obdobím, predsa len jedli „bohatšie“ než ste mali, potom sa na 2–3 dni vrátite k fáze 2
 • Pokiaľ ste úplne vypadli z rytmu a začínate priberať, potom je potrebné sa vrátiť na niekoľko dní k bielkovinovej diéte, teda k fáze 1. V takom prípade znovu kontaktujte svojho nutričného špecialistu.

A čo ďalej keď ste schudli ? Kto toto pochopí, už nikdy nebude potrebovať radikálne diety.

 Normálne by človeka niečo také, ako nejaký metabolizmus nemalo prečo zaujímať.Látková premena beží spravidla bez účasti nášho vedomia a vedomej vôle. Niečo zjeme a ono sa to v tele "premení" na energiu, stavebné látky, alebo odpad. Metabolizmus nás začína zaujímať až vtedy, keď niečo nie je v poriadku. A obezita je jedným zo stavov, kedy sa metabolizmus dostáva na scénu, ako ústredná téma, či priamo ako spoluvinník našej obezity.

Úsporný metabolizmus

Keby sme žili v lese, v nedostatku potravy, najväčšiu výhodu by mali ľudia s úsporným metabolizmom. Vydržia dlhšie "fungovať" aj pri malom príjme energie. Žiaľ, v modernej spoločnosti je jedlo lacné a ľahko dostupné. A tak práve tí ľudia, ktorí nepotrebujú veľa zjesť nato, aby prežili budú prví, ktorí stučnejú.

Znamená to, že v dobe hojnosti dodajú do tela viac energie, ako telo stihne "spáliť". A ich telo je nastavené na úsporný režim – energie sa nezbaví, ale uloží si ju vo forme tuku.

Logicky by sa zdalo, že treba oveľa menej jesť a schudneme. No toto neplatí mechanicky. Žiaľ v niektorých prípadoch menej môže znamenať až príliš málo. A potom príde na rad téma, čo spomalí a čo zrýchli metabolizmus.

Opakované diéty spomaľujú metabolizmus

Človek sa prispôsobuje životným podmienkam. Ak si niekto "naordinuje" nezmyselnú redukčnú diétu, je zle. Mnoho ľudí sa dodnes snaží schudnúť tým spôsobom, že obmedzia svoj príjem energie "na doraz", na minimum. Zjedia len toľko jedla, aby neomdleli pri práci. Áno, po nastolení tak drastickej redukčnej diéty sa naozaj začne váha hýbať správnym smerom, ale to trvá len niekoľko dní. Potom sa zrazu úbytok hmotnosti začne spomaľovať.

Čo to znemená? Kladie si dáma v duchu otázku. Poctivo takmer neje a váha dokonca začína stúpať? To predsa nie je možné!

Je to možné. Telo rýchlo zistí, že nastala reštrikcia potravy, prepína sa do maximálne úsporného režimu. Metabolizmus je schopný spomaliť sa až takmer na polovicu normálneho výkonu. Je to obranný reflex na prežitie. V divočine by sme vďaka tomu prežili aj "na korienkoch". Žiaľ, divočina, ktorú chudnúci ľudia predvádzajú na vlastných telách je oveľa horšia.

V divočine nasleduje po období nedostatku doba hojnosti. Spomalenie metabolizmu spravidla nastáva u inak nie obézneho zvieraťa a tak potom, čo už je čo jesť nenastane žiadna masívna obezita. Zviera priberie nazad to, čo stratilo a život ide ďalej.

Ak si ale moletka navodí "obdobie nedostatku", robí to preto, že chce rýchlo schudnúť. Po schudnuti sa však vráti k pôvodnej strave (inú nepozná, alebo neuznáva). Samozrejme, že priberie nazad to, čo stratila.

A je tu aj horší faktor. diéta, pri ktorej sa chudne formou hladovania spravidla obsahuje málo živín. Telo preto siahne po jediných dostupných bielkovinách – po vlastných svaloch (môže však zobrať aj z kostnej hmoty!). chudnutie sa zdá byť podľa váhy úspešné, ale taký človek často stráca predovšetkým vodu a svalovinu. Po nejakom čase to s diétou už dlhšie nevydrží. Začne jesť "normálnejšie" a zas rýchlo priberie. Vráti sa spravidla o nejaké to kilo vyššie, než bola hmotnosť pred rozhodnutím schudnúť. No pôsobí tučnejšie, než predtým, pretože to, čo priberie už nie je svalovina, ale viac tuku.

Tak sa stane, že človek po mnohých diétách, ktorý má formálne podľa tabuliek správnu hmotnosť je vlastne stále trocha (alebo viac, než trocha) tučný. svaly sú oveľa ťažšie, ako tuk. A prísne diéty (navyše bez pohybu) spoľahlivo ničia práve svalovinu. A málo svalov neznamená len slabosť, ale aj slabší metabolizmus. Svaly sa totiž podieľajú na "pálení" energie. Ak ich máte veľa, "pália" energiu aj keď práve nič nerobíte…

Pravidelná strava metabolizmus zrýchli

Akonáhle človek začne pravidelne jesť – samozrejme primerane malé dávky – organizmus to vyhodnotí tak, že už asi nastala doba hojnosti. Začne vypínať úsporný režim. Už neukladá každý voľný gram potravy na energiu vo forme tuku. Je dostatok, dajú sa zrýchliť procesy, netreba tak šetriť. Môže sa zhodiť trocha tuku…

Práve to je vec, ktorú musíte pri chudnutí rešpektovať. Ak chcete schudnúť musíte pravidelne jesť. 5 až 6 krát denne a to v pomerne pravidelných časových intervaloch, pekne rovnomerne rozložených na celý čas bdenia tak, že posledné jedlo by malo byť zjedené asi dve až tri hodiny pred spaním. To funguje, je to overené.

Obézni to však často nechcú vziať na vedomie. Neraňajkujú, cez deň sa stravujú divne a vyhovárajú sa na prácu. Poslednú večeru si povolia najneskôr o 17:00 a potom sa 6 hodín zmietajú v kŕčoch od hladu. Svojím telám tak sami dávajú prísny príkaz: niet pravidelnej potravy, treba šetriť energiou! Spomalia si metabolizmus nesprávnym stravovaním.

Ak teda chcete si hmotnosť udržať, nehľadajte si výhovorky, prečo nemôžete jesť 6× denne. Hľadajte spôsob, ako to dosiahnete. Kúpte si budík, noste si zo sebou vhodné jedlá a jedzte raz za 3 hodiny. Robte to, nediskujte o tom, ako je to ťažké.

Je to ťažké, ale aj vy ste ťažkí. Ak to chcete zmeniť, zmeňte svoje návyky. Neučičíkajte sa výhovorkami.

Pravidelné pitie metabolizmus zrýchli

Druhý faktor, ktorý zásadným spôsobom zrýchli metabolizmus a s ním aj chudnutie je pravidelné pitie. Ideálnou je čistá, nebublinková voda, alebo čaj. Nevhodné sú akékoľvek sladené nápoje, čiže koly, džúsy, malinovky.

Aj to je vec, ktorej sa moderný človek priam úzkostlivo vyhýba. Nejeden z nás za deň vypije tak dve tri kávy… To naozaj nemožno považovať za pitný režim.

Mnoho ľudí tvrdí, že im také množstvo vody nechutí, že ich to obťažuje, že sa z toho veľa ciká. No áno. Pravidelné pitie má za následok aj pravidelné močenie. A voda naozaj nemá tak atraktívnu chuť, že by sa po nej človek vrhal rád a stále. Ale nikto od vás nechce, aby ste s radosťou pili každú hodinu. Nemusíte to robiť radi, ale robiť to musíte – ak si chcete hmotnosť udržať.

Berte pitie vody ako liek. Nepijete ju zo špásu, alebo pre chuť. Proste sa k tomu prinúťte, pretože to proste funguje. Výsledky uvidíte už o týždeň na váhe. A ak neveríte, ďalší týždeň proste nedodržiavajte pitný režim. A výsledky nepitia uvidíte na váhe už po ďalšom týždni. Fakt, nežartujem.

Aj tu platí – nastavte si budíček, nech zvoní každú hodinu. Výhovorky si nepovoľte – ak budík nemáte, kúpte si kuchynský, ktorý zazvoní o hodinu. Stojí menej, než akékoľvek "lieky" na chudnutie. Alebo použite mobil, či počítač nech pripomína…

Pohyb metabolizmus zrýchli

Tretia maličkosť, akou sa dá razantne ovplyvniť metabolizmus je pravidelný pohyb. Viem, pohyb je pre mnohých z nás skôr nadávka, alebo výstraha. Sme leniví. Slovo pravidelný je tu tiež pomerne dôležité. Nestačí raz do týždňa tri hodiny niekde besnieť. Lepšie je tri krát do týždňa, ideálne ak to však zvládnete denne.

Viem, človek sa nerád pripraví o hodinku svojho drahocenného času. Ale s pohybom sa vám zlepší tak veľa vecí v živote, že uznáte túto časovú investíciu za veľmi prospešnú – pre vás osobne. Verte, že ak by ste namiesto večerných správ spravili denne polhodinovú rýchlu prechádzku, získate oveľa viac, než bezduché táraniny mafiánskeho spravodajstva kto koho zabil, či zoznam tragédií a pohrôm či už prírodných, intelektuálnych, alebo politických.

Šport – a naozaj stačí aj rýchla chôdza – by ste mali do svojho života komponovať celkom pravidelne. Nenechávajte to na náhodu. Nastavte si budík, predplaťte si fitko, alebo sa dohodnite so známymi na pravidelných stretnutiach.

Odporúčam okrem pravidelnej aeróbnej aktivity občas zaradiť aj silový tréning s činkami. Aj keď je to anaeróbne cvičenie, pomôže vám chrániť svalovú hmotu, prípadne ju priamo budovať.

Lebo svaly…

Lebo svaly sú ďalším faktorom, ktorý zrýchli metabolizmus. Dá sa povedať, že "viac svalov viac zje". Svaly jedia za vás. Ak ich máte, "zo vzduchu" určite nepriberiete.

Pokiaľ chcete športovať systematicky a čo najefektívnejšie, sledujte si tepovú frekvenciu.

Človek s pomalým metabolizmom je pomalý

Dá sa povedať, že ak má niekto pomalý metabolizmus, spravidla aj on sám je "pomalý". Ak nemusí, nevstane zo stoličky. Správa sa úsporne.

Kým sa nestrieľa ostrými, nedonútite ho bežať, alebo športovať.

Ak sa však človek málo hýbe, telo nestráca glykogén (svalový cukor, energia) a tak ho ani veľmi nepotrebuje doplniť. Stravou však energia prichádza stále a tak má telo jedinú možnosť – ukladať si ju vo forme podkožného tuku.

Áno, príroda je nespravodlivá

Možno si v duchu kladiete otázku, kde je tu spravodlivosť. Prečo jeden človek môže žrať, ako kyselina a nepriberie, zatiaľ čo iný človek "priberie aj zo vzduchu". Odpoveď je: každý sme iný. Je to možno nespravodlivé, možno to zažívate, ako krivdu, ale je to strata času riešiť veci, ktoré sú dané.

Pracujte na tom, aby váš metabolizmus bol čo najrýchlejší. Porovnávať sa s druhými je len stratou času.

Mnohými diétami absolvovanými po sebe si mnoho obéznych ľudí tak spomalilo metabolizmus, že už priberajú aj z veľmi malých porcií jedla. Práve pre nich je dôležitý tento článok.

Viem,  tučný a ex- tučný človek sa bojí jesť. Má strach, že priberie. Prekonajte však tento strach a začnite sa stravovať celkom pravidelne. Je možné, že za prvé dni nejaké kilo priberiete – to ak ste boli nezmyselne vyhladovaní. Ale postupne sa vám začne zrýchľovať metabolizmus a "spáli" oveľa viac, než predtým. A začnete chudnúť, pričom budete stále sýti.

Ak tomu veríte, tak konajte

Teraz máte jasné inštrukcie, čo máte robiť. Toto nie sú tipy. Inštrukcie sú príkazy čo máte robiť. O tomto nemá zmysel diskutovať. Ak chcete chudnúť, musíte pravidelne jesťa striktne dodržiavať pitný režim.

Nie "mali by ste", nie "bolo by vhodné".

Musíte.

Jedine, že by ste tomu neverili. Potom sa zariaďte tak, ako uvážite. :)

MediSLIM Košice

Prečo s nami?

 

Sme jedno z najstarších a najpopulárnejšich redukčných centier na Slovensku so zameraním na vysoko - bielkovinovu ketogénnu dietu,so stovkami spokojných zakazníkov čo schudli od pár kíl telesneho tuku až po vyše 80 kg, pod neustálou odbornou kontrolou počas redukcie.

 

Spoľahnite sa na odborníkov s veľkou klinickou skúsenosťou v problematike ketogénnej diety, nevyhadzujte svoje peniaze a čas na kadejaké experimenty bez odborného poradenstva s možnosťou poškodenia zdravia a návratu stratených kíl tuku jojo efektom.

 

Prídite a poradíme Vám čo je vhodné pre Vás na základe dlhodobej praxe a presnej diagnostiky najmodernejšou technológiou DSM-BIA prístrojom InBody

 

Naše medicínske diagnostické prístroje ktoré predstavujú vedeckú senzáciu v medicínskom svete Vám pomôžu odhaliť chorobné zmeny už v počiatočných štádiách, ktoré zapríčiňujú srdcový infarkt, mozgovú príhodu, indikujú aterosklerózu a mnohe iné.

 

Posledná novinka

Sociálne siete

demo

Napíšte nám

Email:
Vaše meno:
Telefón:
Správa: